Great Basin Incident Management Team #2  03/05/14    
Position Name Home Unit Year Selected    
*Incident Commander Rich Harvey  NV-NSS 2009 1  
*Deputy Incident Commander Paul Broyles ID-SWS 2009 2  
*Deputy Incident Commander Paul Broyles ID-SWS   2  
*Safety Officer Type 1  Laney Cutshaw ID-PAC 2009 3  
Safety Officer Type 2 Ed Breece CO-COLX 2009   1
*Information Officer Type 1 David Eaker UT-ZIP 2009 4  
Public Information Officer Type 2 Brian Harris/Brandon Hamptom ID-PAF/ID-SWS 2011   2
Liaison Officer Gordy Sachs/Guy Pence  DC-WOF/ID-BOF (AD) 2009   3
*Operations Section Chief  Dan Buckley ID-CMP 2009 5  
*Operations Section Chief  Chad Olsen ID-STF 2009 6  
OP's Section Chief - Planning Rod Collins   NV-CCD (AD) 2009   4
Division Supervisor Paul Hutta/Steven Hayward WY-BTF 2009 7  
Division Supervisor J.W. McCoy ID-SCC 2009 8  
Division Supervisor Russ Byington/Brian Bunn NV-TMFX   9  
Structure Protection Spec. Mark Rabdau/Dan Friend ID-SWS      
Division Supervisor Dave Vinning ID-JFCD 2009 10  
Division Supervisor Steven Ramaekkers ID-BOI 2009   5
*Air Ops Branch Director Keith Talley ID-SCF (AD) 2009 11  
Air Support Group Supervisor Paul Borcherding OR-BMC (AD) 2009 12  
Air Tactical Group Supervisor  Vacant - Fill at Mobilization   2009 13  
*Planning Section Chief Steve Jackson UT-WDD 2009 14  
Planning Section Chief Type 2 Doug Muir - not current in IQCS UT-WCF  AD 2009    
Planning Section Chief Type 1 Lance Carbone/Bob Keilty ID-BDC/ID-BDC 2009   6
Situation Unit Leader Tom Dunn NV-RNOX 2010 15  
Resource Unit Leader Cindy Schaffer ID-FCD 2009 16  
Status Check In  Lori Price UT-R04 2009 17  
Fire Behavior Analyst  Nick Yturri  ID-BOD 2009 18  
Computer Technical Specialist Alex Park ID-ISO 2009   7        
GIS Technical Specialist Bill Silva UT-NUC 2009   8
Demob Unit Leader Ross Catron UT-ASF 2009   9
*Logistics Section Chief Megan Timoney UT-R04 2009 19  
Medical Unit Leader Steve Alcorn/Bruce Hicks  NV-NLTX 2009   10
Communications Unit Leader Vance Anderson UT-USO 2009 20  
Human Resource Specialist Paul Bryant ID-BOF   2009   11
Supply Unit Leader  Tim Kennedy/Henry Hasselhan ID-SWS/NJ-NJS (AD) 2009 21  
Facilities Unit Leader James Holland/Earl Slack UT-CCD/UT-DNF (AD) 2009 22  
Ground Support Unit Leader Butch Smith/James Dorman NV-LAP (AD)/AZ-CNF(AD) 2009 23  
Food Unit Leader Linda Holder ID-BOF  (AD) 2009   12
Supply Unit Leader Steve Siebert NV-RNXO     13
Receiving & Dist. Mgr.  Russ Beesley UT-CCD 2009   14
Security Manager  Larry Benham NV-HTF (AD) 2009   15
Ordering Manager Jason Peters/Becky Evans NV-RNOX/OR-VAD     16
*Finance Section Chief Carol Bass NV-ELD 2009 24  
Procrurement Unit Leader Tina Young ID-BDC   25  
Comp/Claims Unit Leader VACANT - Fill at Mobilization   2009 26  
Cost Unit Leader Cindy Higbee WA-PSC     17
Time Unit Leader Sharon Holmes R8-KIF 2009 27  
Trainees     2010/2011  
Incident Commander Type 1 Marty Adell ID-FCD   X
Division Supervisor Pete Briant NV-RNXO 2010/2011 1
Facilities Unit Leader Jon Shogren NV-NSS 2010 2
Operations Section Chief Type 1 Cody Peel R4-RO 2010/2011 3
Situation Unit Leader Josh Relph UT-MFC   4
Operations Branch Director Mark Koontz ID-FCP   5
Air Support Group Supervisor Justin Jager NV-ELD   6
         
         
*National Short Team (10)      
National Long Team (27)
Negotiated (17)
"Team" Trainees (6)
 
Great Basin Incident Management Team #2  03/05/14    
Position Name Home Unit Year Selected    
*Incident Commander Rich Harvey  NV-NSS 2009 1  
*Deputy Incident Commander Paul Broyles ID-SWS 2009 2  
*Deputy Incident Commander Paul Broyles ID-SWS   2  
*Safety Officer Type 1  Laney Cutshaw ID-PAC 2009 3  
Safety Officer Type 2 Ed Breece CO-COLX 2009   1
*Information Officer Type 1 David Eaker UT-ZIP 2009 4  
Public Information Officer Type 2 Brian Harris/Brandon Hamptom ID-PAF/ID-SWS 2011   2
Liaison Officer Gordy Sachs/Guy Pence  DC-WOF/ID-BOF (AD) 2009   3
*Operations Section Chief  Dan Buckley ID-CMP 2009 5  
*Operations Section Chief  Chad Olsen ID-STF 2009 6  
OP's Section Chief - Planning Rod Collins   NV-CCD (AD) 2009   4
Division Supervisor Paul Hutta/Steven Hayward WY-BTF 2009 7  
Division Supervisor J.W. McCoy ID-SCC 2009 8  
Division Supervisor Russ Byington/Brian Bunn NV-TMFX   9  
Structure Protection Spec. Mark Rabdau/Dan Friend ID-SWS      
Division Supervisor Dave Vinning ID-JFCD 2009 10  
Division Supervisor Steven Ramaekkers ID-BOI 2009   5
*Air Ops Branch Director Keith Talley ID-SCF (AD) 2009 11  
Air Support Group Supervisor Paul Borcherding OR-BMC (AD) 2009 12  
Air Tactical Group Supervisor  Vacant - Fill at Mobilization   2009 13  
*Planning Section Chief Steve Jackson UT-WDD 2009 14  
Planning Section Chief Type 2 Doug Muir - not current in IQCS UT-WCF  AD 2009    
Planning Section Chief Type 1 Lance Carbone/Bob Keilty ID-BDC/ID-BDC 2009   6
Situation Unit Leader Tom Dunn NV-RNOX 2010 15  
Resource Unit Leader Cindy Schaffer ID-FCD 2009 16  
Status Check In  Lori Price UT-R04 2009 17  
Fire Behavior Analyst  Nick Yturri  ID-BOD 2009 18  
Computer Technical Specialist Alex Park ID-ISO 2009   7        
GIS Technical Specialist Bill Silva UT-NUC 2009   8
Demob Unit Leader Ross Catron UT-ASF 2009   9
*Logistics Section Chief Megan Timoney UT-R04 2009 19  
Medical Unit Leader Steve Alcorn/Bruce Hicks  NV-NLTX 2009   10
Communications Unit Leader Vance Anderson UT-USO 2009 20  
Human Resource Specialist Paul Bryant ID-BOF   2009   11
Supply Unit Leader  Tim Kennedy/Henry Hasselhan ID-SWS/NJ-NJS (AD) 2009 21  
Facilities Unit Leader James Holland/Earl Slack UT-CCD/UT-DNF (AD) 2009 22  
Ground Support Unit Leader Butch Smith/James Dorman NV-LAP (AD)/AZ-CNF(AD) 2009 23  
Food Unit Leader Linda Holder ID-BOF  (AD) 2009   12
Supply Unit Leader Steve Siebert NV-RNXO     13
Receiving & Dist. Mgr.  Russ Beesley UT-CCD 2009   14
Security Manager  Larry Benham NV-HTF (AD) 2009   15
Ordering Manager Jason Peters/Becky Evans NV-RNOX/OR-VAD     16
*Finance Section Chief Carol Bass NV-ELD 2009 24  
Procrurement Unit Leader Tina Young ID-BDC   25  
Comp/Claims Unit Leader VACANT - Fill at Mobilization   2009 26  
Cost Unit Leader Cindy Higbee WA-PSC     17
Time Unit Leader Sharon Holmes R8-KIF 2009 27  
Trainees     2010/2011  
Incident Commander Type 1 Marty Adell ID-FCD   X
Division Supervisor Pete Briant NV-RNXO 2010/2011 1
Facilities Unit Leader Jon Shogren NV-NSS 2010 2
Operations Section Chief Type 1 Cody Peel R4-RO 2010/2011 3
Situation Unit Leader Josh Relph UT-MFC   4
Operations Branch Director Mark Koontz ID-FCP   5
Air Support Group Supervisor Justin Jager NV-ELD   6
         
         
*National Short Team (10)      
National Long Team (27)
Negotiated (17)
"Team" Trainees (6)