Great Basin Incident Management Team #2    
Position Name Home Unit Year Selected    
*Incident Commander Rich Harvey  NV-NSS 2009 1  
*Deputy Incident Commander Paul Broyles ID-SWS 2009 2  
*Safety Officer Type 1  Rod Bloms/Tony Beita   ID-FCD/DC-WOI 2009 3  
*Information Officer Type 1 David Eaker UT-ZIP 2009 4  
Human Resource Specialist Paul Bryant ID-BOF 2011   1
Liaison Officer Gordy Sachs/Guy Pence  DC-WOF/ID-BOF AD 2009   2
*Operations Section Chief  Dan Buckley ID-CMP 2009 5  
*Operations Section Chief  Brad Washa   UT-USO 2009 6  
OP's Section Chief - Planning Steve Raddatz/Rod Collins   NV-CCD/ID-BOF AD 2009   3
OP's Branch Tammy Clark MT-BDF 2009   4
Division Supervisor Mark Winkleman NV-RNOX 2009 7  
Division Supervisor Chad Hayward WY-BTF 2009 8  
Division Supervisor Russ Byington/Brian Bunn NV-TMFX   9  
Division Supervisor Phil Gerhardsen/Dave Vinning ID-JFCD 2009 10  
Division Supervisor Paul Hutta/Justin Kaber WT-BTF 2009   5
Structure Protection Spec. Mark Rabdau ID-BOD 2009   6
*Air Ops Branch Director Keith Talley ID-SCF 2009 11  
Air Support Group Supervisor Vacant - Fill at Mobilization   2009 12  
Air Tactical Group Supervisor  Eric Hutchins NV-EKD 2009 13  
Helibase Manager Type 1 Paul Borcherding/Audrey Huse  OR-BMC/UT-DIF 2009   7
*Planning Section Chief Steve Jackson/Bob Kielty   UT-WDD/NV-CLCX 2009 14  
Situation Unit Leader Tom Dunn NV-RNOX 2010 15  
Resource Unit Leader Ross Catron UT-ASF 2009 16  
Status Check In  Lori Price UT-R04 2009 17  
Fire Behavior Analyst  Diana Allen/Nick Yturri   MT-DDC/ID-BOD 2009 18  
Computer Technical Specialist Alex Park ID-ISO 2009   8        
GIS Technical Specialist Jack Sheffy UT-USO 2009   9
Training Specialist Don Washco AZ-PHD 2009   10
*Logistics Section Chief Megan Timoney/Mike Crawley UT-R04/NV-HTF 2009 19  
Medical Unit Leader Steve Alcorn/Bruce Hicks  NV-NLTX 2009   11
Communications Unit Leader Steve Strate UT-USO 2009 20  
Incident Communications Tech Vance Anderson UT-USO 2009   12
Supply Unit Leader  Tim Kennedy/Henry Hasselhan ID-SWS/NJ-NJS AD 2009 21  
Facilities Unit Leader Earl Slack/Butch Smith UT-DNF/NPS-LAP AD 2009 22  
Ground Support Unit Leader Matt O'Leary/James Dorman CO-CSFS/AZ-CNF AD 2009 23  
Food Unit Leader Linda Holder ID-BOF  AD 2009   13
Supply Unit Leader Steve Siebert NV-RNOX     14
Receiving & Dist. Mgr.  Russ Beesley UT-CCD 2009   15
Security Manager  Fred Pena/Ted Bernard /Larry Benham CA-BDF/NV-HTF  AD 2009   16
Ordering Manager Jason Peters NV-RNOX     17
*Finance Section Chief Carol Bass NV-ELD 2009 24  
Comp/Claims Unit Leader VACANT - Fill at Mobilization   2009 25  
Cost Unit Leader Cindy Higbee WA-PSC AD 2009 26  
Time Unit Leader Sharon Holmes/ Margo Langely R8-KIF/R2-RO 2009 27  
520/420 Mentees     2010  
Operations Section Chief Type 1 Cody Peel UT-UFW 2010 1
Operations Section Chief Type 1 Chad Olsen ID-STF 2011 2
Planning Section Chief Type 1 Lance Carbone ID-BOF 2010 3
OP's Branch Mark Koontz ID-FCP 2009 4
Safety Officer Type 1  Ed Breece CO-COLX 2009 5
Branch Director  Jon (JW) McCoy ID-SCC 2010 6
National Roster Trainees     2010/2011  
Time Unit Leader  Amelia Savage NV-LIC   1
Cost Unit Leader  Ben Crazier UT-RO4   2
Air Tactical Group Supervisor  Chris Vero WY-BTF 2010 3
Resource Unit Leader  Patricia Callaghan ID-SCF 2010/2011 4
Comp/Claims Unit Leader Karen Kieborz UT-UBC   5
Facilities Unit Leader Jon Shogren NV-NSS   6
Trainees w/in Great Basin        
Demob Unit Leader Cindy Schaffer ID-FCD    
Training Specialist Kyle Severe ID-CIC 2010/2011  
Division Supervisor  Steve Clezie/Raymond Raddatz/David Ingram ID-STF/ID-BDC    
Division Supervisor  Peter Briant/Justin Jager NV-DEMC/NV-ELD    
Ground Support Unit Leader  Josh Renz ID-BOI    
Situation Unit Leader  Johsua Relph UT-MFC    
         
*National Short Team (10)      
National Long Team (27)
Negotiated (17)
420/520 Mentees (6)
Trainees (6)
Other Trainees-GB assignments